Prevence diagnostika a screening diabetu
19.09.2011 13:13
ANO, cukrovce lze předcházet!
V celém odborném světě je neoddiskutovatelné, že prevence diabetu je mnohem levnější a lepší než jeho následná léčba.
JAK?
Rozhodně bychom diabetes neměli podceňovat a s jeho prevencí bychom měli začít již u našich dětí, ale nikdy není pozdě začít!
- Snížením konzumace tučných potravin (uzenin, tučného masa, zákusků, sladkých limonád, atd.)
- Nedopustit vznik obezity
- Pravidelným stravováním
- Pravidelnou pohybovou aktivitou
- Pravidelnými preventivními prohlídkami u lékaře
Diagnostika:
Diagnóza diabetu spočívá v důkazu chronické hyperglykémie (zvýšené hladině glukózy v krvi).
Pro cukrovku svědčí následující klinické příznaky:
- Časté močení
- Velká žízeň
- Noční nucení na močení
- Hubnutí při normální chuti k jídlu
- Slabost a vleklá únava
- Bolesti a křeče ve svalech
- Opakující se kožní infekce, zejména plísňové
- Zhoršení zraku
Klinické příznaky však znamenají jen podezření na cukrovku a nelze z nich stanovit diagnózu diabetu.
Stanovení diagnózy diabetu:
1. Případ:
Pokud pacient navštíví lékaře stěžuje si na příznaky typické pro cukrovku a lékař ihned odebere krev zjistí „náhodnou glykémii“ (stanovená kdykoli v průběhu dne bez ohledu na časový interval od posledního jídla) vyšší než 11,1 mmol/l, tak pacientovi s největší pravděpodobností diagnostikoval diabetes. Doporučuje se však následná kontrola glykémie nalačno (ráno po 8 hodinách lačnění) a pokud je hodnota této ranní glykémie 7,0 mmol/l nebo vyšší jedná se o potvrzenou cukrovku.
2. Případ
Pacient, bez potíží jde k lékaři na ranní odběr krve. Pacientovi je po 8 hodinovém lačnění odebrána krev, a pokud je hodnota této ranní glykémie 7,0 mmol/l nebo vyšší jedná se o potvrzenou cukrovku. Pokud hodnota stanovená po 8 hodinovém lačnění je v rozpětí 6,1 – 7,0 mmol/l jedná se o porušenou glukózovou toleranci s rizikem rozvoje cukrovky. Při těchto hodnotách je nutné zaměřit se na změny ve svém životním stylu pro prevenci rozvoje diabetu.
3. Případ
Rizikoví pacienti: s výskytem diabetu v rodině, obézní, pacienti s vysokým krevním tlakem, těhotné a pacienti s porušenou glukózovou tolerancí (u kterých lékař v laboratoři dvakrát po sobě zachytil hladinu cukru v krvi v rozmezí 6,1– 7,0 mmol/l).
Podstupují tzv.: Orální glukózo toleranční test (OGTT): Pacientovi je odebrána krev nalačno a následně vypije určité množství glukózy v roztoku (velmi sladký nápoj). Poté je sledován pokles hladiny glukózy 1 hodinu, 2 hodiny případně 3 hodiny od vypití nápoje. Pacienti s porušenou glukózovou tolerancímají hladinu glykémie dvě hodiny po zátěži mezi 7,1 a 11,1 mmol/l. Pro potvrzený diabetes je glykémie dvě hodiny po zátěži nad 11,1 mmol/l.
Screening diabetu – máte na vyšetření nárok?
K vyhledávání pacientů s diabetem se používá vyšetření glykémie (viz výše) u Vašeho obvodního lékaře podle následujících pravidel:
a) jednou za 2 roky u všech nerizikových pacientů nad 18 let
b) jednou ročně u osob se zvýšeným rizikem (diabetes v rodině, věk nad 40 let, obezita, hypertenze)
c) okamžitě u osob se zjevnými příznaky diabetu
Cukrovka může být život ohrožující onemocnění, které může Váš život velmi znepříjemnit. Proto pokud patříte k rizikové skupině nepodceňujte včasný záchyt diabetu a myslete na prevenci.